İpek İnşaat Logo
01 / 0

TİCARİ

Vakıf İpekhan

Türkiye ve İstanbul’un en önemli caddesi olan İstiklal Caddesi günden güne anlamını arttırarak turizm, kültür ve ticaret merkezi olma özelliğini korumaktadır. Vakıf İpekhan marka projemiz bu tarih kokan zincir içine dâhil olup, İstanbul ve Beyoğlu’nun özlenen yüzüne güç verecektir.

Yapımız ve içindeki yaşamla beraber bir kent odağı olma iddiasındadır. Vakıf İpekhan projesi İstiklal Caddesinin landmarkıdır. Cadde-i Kebir’in kuruluşundan bu güne gelişindeki mimari çizgilerin bir yorumudur. Referanslarını bu caddenin 1850’lerden başlayan imar hareketleri ve üsluplarından alırken, tıpkı tarihsel dönemlerden olduğu gibi gerçek taş, gerçek cam, ferforje, metal arduaz çatı gibi malzemelerle gösteren İstiklal Caddesi ve Mis Sokağın seri başı olarak düşünülmüştür.

Tasarımlanan binanın cephesinde genel olarak taş, yüzeyde zinc kaplama, cam ve çatıda zinc kaplama olarak hepsi doğal malzemelerden olmak üzere yerin ruhuna uygun kalınmaya özellikle dikkat edilmiştir.  Taş kaplı olan cephe strüktürü içinde, Kule kontrast bir eleman olarak monotonluğu kırmak ve daha çok yatay izlerle devam eden yapıda düşey bir kırılma yaratmak adına kullanılmıştır. Balkon korkulukları geçmiş dönem figürlerinden oluşmuş ferforje korkuluklar ile pirinç küpeştelerden meydana getirilmiştir. Bina boşluklarıyla alt katlarda şeffaflaşan ve caddeyi içine alan, caddeye içini gösteren bir düzene çekilmeye çalışılmıştır.

Projelerimiz

Bize Ulaşın

iletişim
T: 0212 269 85 15-16-17
F: 0 212 269 85 18
E: [email protected]
A: İpek&Petek A.Ş.
Levent Mah. Sülün Sok. No:15
Beşiktaş / İstanbul
Teşekkür Ederiz. Mesajınız iletilmiştir ilgili departmanımız size dönecektir...
Üzgünüz, bir sorun çıktı lütfen tekrar deneyin.